Op 15 en 18 mei vond een webinar plaats over energie in de Circulair Zuid app. De deelnemers waren gebruikers van de Circulair Zuid app. Experten van imec en vito lichtten de uitdaging toe van het tweede experiment rond energiegebruik in de smart homes van Circulair Zuid. Het tweede experiment loopt van 18 mei tot 14 juni.
De uitdaging is om hernieuwbare energie te gebruiken op momenten dat die veel voorkomt. Dat is overdag als de zon schijnt, tussen 11 en 15 uur. Bovendien is gebleken dat nét in die periode er een terugval is in België mbt energieverbruik. De piek ligt in de avond. Het is interessant om energieverbruik te spreiden.
Wat leerden we nog:
- Essentieel in energiebeheer is de balans van het elektriciteits-grid. De werking met dag- en nachttarief werd daarom in het leven geroepen, ten tijde van de grote steenkool- en nucleaire centrales en industriële expansie vanaf 1960.
- Verbruik elektriciteit op een zonnige dag tussen 7 en 17 uur (of wat experten aangeven als beste tijdstip) om avondpiek te vermijden ifv de gridbalans
- Elektriciteit volgt de weg van de minste weerstand. Dus als er vlakbij je woning zonnepanelen zijn, kan het zijn dat de stroom uit je stopcontact ‘groen’ is.
- Laad toestellen overdag op, buiten avondpiek (ifv gridbalans).
- Circulair Zuid wil aantonen dat deelnemers (virtueel of energiegroep) stroom opwekken en dus mee het elektriciteitsgrid in evenwicht brengen en houden wanneer ze elektriciteit slim verbruiken.
Bekijk hier het webinar en leer bij hoe we energie kunnen besparen
Meer info over experiment
De deelnemers van de app in Circulair Zuid zijn pioniers. Door de app te gebruiken léren ze energie gebruiken op de momenten dat die het meest beschikbaar is. In de app krijgen ze dagelijks een bericht op maat, afhankelijk van het weerbericht.